Prezydent odmówił podpisu
Ustawa o Prokuratorii Generalnej
Prezydent odmówił podpisu
Prezydent RP odmówił podpisania ustawy z 8 stycznia 1999 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i skierował do Sejmu wniosek o ponowne jej rozpatrzenie. Oto pełne uzasadnienie tego wniosku.
Uzasadnienie
Uchwalona 8 stycznia 1999 r. ustawa kreuje Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej jako organ powołany do ochrony praw i interesów majątkowych państwa. Ustawa wyposaża ten organ w szerokie materialne uprawnienia nadzorcze w zakresie spraw majątkowych oraz legitymuje w sferze procesowej w sprawach dotyczących interesów skarbu państwa. Ponadto do kompetencji Prokuratorii Generalnej zalicza wydawanie opinii prawnych w sprawach majątkowych skarbu państwa oraz przygotowywanie lub opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących skarbu państwa.
Ustawa jest wadliwa zarówno w warstwie merytorycznej, ze względu na nieprawidłowe ustrojowe usytuowanie Prokuratorii Generalnej w systemie organów państwa oraz niejasne i niewłaściwe rozwiązania w zakresie określenia funkcji tego organu, jak i pod względem legislacyjnym.
I. 1. Poza sporem jest, że idea Prokuratorii Generalnej, jaka przyświecała projektom, zarówno rządowemu jak i parlamentarnemu, nawiązuje do tradycyjnego organu funkcjonującego w Polsce w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta