Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Profesor i górnik

29 stycznia 1999 | Publicystyka, Opinie | EM
źródło: Nieznane

POLEMIKA

Nauka jest już strukturą na wpółpustą i na wpółmartwą

Profesor i górnik

/teksty/wydanie_990129/publicystyka_a_1-1.F.gif">

RYS MARCIN CHUDZIK

W artykule "O biadaniach nad polską nauką" ("Rz", 19 stycznia 1999) profesor Jan Winiecki polemizuje, jak zwykle błyskotliwie i ostro, ale czasami z poglądami, których nikt nie głosił.

O tym, że "polski kapitalizm nie wykazuje najmniejszego zainteresowania nauką" świadczą oczywiście fakty empiryczne z życia tegoż kapitalizmu, a nie "to, że na Zachodzie znaczną część wydatków na naukę ponosi sektor przedsiębiorstw". Kapitalizm kapitalizmowi nierówny. Przypisywanie ludziom "biadającym nad polską nauką" ewidentnych niedorzeczności i "nostalgii za minioną epoką", nadaje dyskusji kierunek, w którym nie każdy lubi się poruszać.

Interes i ideologia

Ogólny pogląd prof. Winieckiego na sytuację polskiej nauki nie jest jednak ani trywialny, ani odosobniony. Wyrażają go, aczkolwiek w oględnej formie, niektórzy politycy i dziennikarze. Jest to mianowicie pogląd zbudowany na założeniu, że "profesor jak górnik" (cytuję Winieckiego) dba o swój zawodowy interes, do którego dorabia szlachetną ideologię, zbudowaną na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1608

Spis treści
Zamów abonament