Polskie roszczenia przed sądem w USA
Praca przymusowa podczas drugiej wojny światowej
Polskie roszczenia przed sądem w USA
Niemcy: kanclerz o roszczeniach robotników przymusowych
Pozew o odszkodowania za przymusową pracę podczas drugiej wojny światowej złożyli wczoraj w sądzie w New Jersey w USA prawnicy reprezentujący dziesięciu obywateli polskich. Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita", roszczenia skierowane są do ponad dwudziestu, głównie niemieckich, firm.
Jest to pierwsze tego typu roszczenie, z jakim obywatele polscy występują na gruncie amerykańskiego prawa. Pozew nie dotyczy prześladowań nazistowskich, ale przymusowej pracy polskich obywateli w niemieckich firmach podczas wojny. Jest to istotne rozróżnienie. Polacy byli po wojnie pozbawieni prawa do odszkodowań od władz niemieckich za przymusową pracę w Trzeciej Rzeszy. Zrzeczenie się reparacji wojennych w 1953 roku przez PRL wobec Niemiec nie obejmowało takich roszczeń. Rownież porozumienie Kastrup - Żabiński z 1991 roku (Traktat o dobrym sąsiedztwie Polski i Niemiec) nie ogranicza w żaden sposób indywidualnych obywateli.
W ubiegłym roku z indywidualnymi roszczeniami o odszkodowania wystąpił do Urzędu Kanclerskiego RFN Polski Związek Byłych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta