Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie roszczenia przed sądem w USA

29 stycznia 1999 | Kraj | AW HW

ODSZKODOWANIA

Praca przymusowa podczas drugiej wojny światowej

Polskie roszczenia przed sądem w USA

Niemcy: kanclerz o roszczeniach robotników przymusowych

Pozew o odszkodowania za przymusową pracę podczas drugiej wojny światowej złożyli wczoraj w sądzie w New Jersey w USA prawnicy reprezentujący dziesięciu obywateli polskich. Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita", roszczenia skierowane są do ponad dwudziestu, głównie niemieckich, firm.

Jest to pierwsze tego typu roszczenie, z jakim obywatele polscy występują na gruncie amerykańskiego prawa. Pozew nie dotyczy prześladowań nazistowskich, ale przymusowej pracy polskich obywateli w niemieckich firmach podczas wojny. Jest to istotne rozróżnienie. Polacy byli po wojnie pozbawieni prawa do odszkodowań od władz niemieckich za przymusową pracę w Trzeciej Rzeszy. Zrzeczenie się reparacji wojennych w 1953 roku przez PRL wobec Niemiec nie obejmowało takich roszczeń. Rownież porozumienie Kastrup - Żabiński z 1991 roku (Traktat o dobrym sąsiedztwie Polski i Niemiec) nie ogranicza w żaden sposób indywidualnych obywateli.

W ubiegłym roku z indywidualnymi roszczeniami o odszkodowania wystąpił do Urzędu Kanclerskiego RFN Polski Związek Byłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1608

Spis treści
Zamów abonament