Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cień modrzewi i świerków

29 stycznia 1999 | Prawo | IL

WYKŁADNIA

Całe odszkodowanie dla jednego współwłaściciela

Cień modrzewi i świerków

Współwłaściciel nieruchomości, który nią zarządza, może na podstawie art. 209 kodeksu cywilnego dochodzić zasądzenia na swoją rzecz całego odszkodowania pieniężnego za wyrządzoną czynem niedozwolonym szkodę polegającą na wycięciu drzew rosnących na nieruchomości. Taką tezę o szerszym znaczeniu sformułował Sąd Najwyższy w wyroku z 9 czerwca 1998 r. (sygn. II CKN 729/ 97) .

Powołany przez SN przepis głosi, iż każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszystkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

Z wyroku tego płynie jeszcze jedna nauka -- niezadowolony sąsiad z tego, że posadzone na sąsiedniej działce drzewa zacieniają jego posesję, nie ma prawa do ich samowolnego wycięcia ani przycięcia do wysokości, jaką uzna za stosowaną. Takie działanie jest czynem niedozwolonym w rozumieniu k. c. W łaściciel (współwłaściciel) posesji, na której one się znajdują, może domagać się naprawienia szkody, m. in. przez wypłatę odszkodowania.

Nie oznacza to, że właściciel zacienianego gruntu jest całkowicie bezradny. Wolno mu jednak podejmować tylko takie działania, na jakie pozwalają przepisy tzw. prawa sąsiedzkiego.

Tak więc art. 150 k. c. upoważnia go do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1608

Spis treści
Zamów abonament