Sen o historycznym porozumieniu
Na razie zwyciężył etos
Sen o historycznym porozumieniu
ELIZA OLCZYK
Od początku obecnej kadencji Sejmu Sojusz Lewicy Demokratycznej pełni rolę straszaka w stosunkach między AWS a Unią Wolności. Co jakiś czas krążą informacje o tym, że część Unii, niezadowolona z AWS, grozi wystąpieniem z koalicji, sugerując nawet możliwość podjęcia rozmów z SLD i prezydentem. Wątek ten, choć oficjalnie nie jest popierany przez wiodących polityków UW, cały czas jest obecny w myśleniu partii.
Nie tak dawno, na posiedzeniu Klubu Unii Wolności Jan Lityński wezwał kolegów do rozmowy z prezydentem i SLD, aby pokazać AWS, że istnieje alternatywa dla obecnej koalicji rządzącej. Tymczasem lider SLD Leszek Miller powtarza, że koalicja AWS - UW powinna rządzić całą kadencję, przez cztery lata.
Bez wątpienia obecna sytuacja rządu i koalicji jest nie do pozazdroszczenia ze względu na bałagan towarzyszący wdrażaniu reform, zwłaszcza w służbie zdrowia. Dla opozycji pożywiającej się na błędach rządu są to wyjątkowo atrakcyjne czasy. Nic więc dziwnego, że lider największego ugrupowania opozycyjnego chce zachować dystans do działalności rządu i ugrupowań rządzących.
Każdy czas ma swoją retorykę
O chęć zawarcia historycznego kompromisu z Sojuszem Lewicy Demokratycznej Unia Wolności jest od dawna oskarżana przez partie prawicowe. Podobne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta