Co nasczeka
Michał Rutkowski, jeden z twórców reformy emerytalnej, dyrektor sektora zabezpieczenia społecznego w Banku Światowym
Co nasczeka
Co, pana zdaniem, może spowodować, że wdrażanie reformy emerytalnej w Polsce okaże się nieudane, podobnie jak start reformy ochrony zdrowia?
-- Największym niebezpieczeństwem jest bałagan organizacyjny, taki, jaki powstał przy reformie zdrowotnej. Jego efektem mogłyby być na przykład błędy przy przekazywaniu składki do funduszy emerytalnych albo opóźnienia w przekazaniu składki do funduszy.
Nie będzie mowy o sukcesie, jeśli ludzie będą się czuli niedoinformowani. Na pewno będą bombardowani przez powszechne towarzystwa emerytalne nieistotnymi informacjami, np. że jakiś fundusz jest lepszy niż konkurenci, choć różnice będą miały marginalne znaczenie. Poza tym przewaga jednego funduszu nad drugim może być przedstawiana w sposób mało przejrzysty. Problem powstanie wtedy, gdy zabraknie konkretnych, obiektywnych i przejrzystych informacji przekazywanych przez rząd.
Niezadowolenie może wywołać także wysokość stopy zwrotu osiągnięta przez fundusze. Zostanie ona wyliczona po pierwszych dwóch latach działania funduszy. Jeżeli stopy zwrotu, po uwzględnieniu kosztów, będą wyraźnie niższe niż wzrost płac, który jest w pierwszym filarze umowną stopą zwrotu, będzie to negatywnie rzutować na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta