Wojna bez zwycięzców
Walki polsko-ukraińskie o Galicję Wschodnią
Wojna bez zwycięzców
Cmentarz Obrońców Lwowa
FOT. RYSZARD BRYKOWSKI
TOMASZ STAŃCZYK
Bohaterska obrona Lwowa przez jego z polskich mieszkańców w listopadzie 1918 roku i legenda Orląt, przesłoniły w zbiorowej pamięci trwającą dziewięć miesięcy wojnę polsko-ukraińską. Ta pierwsza wojna II Rzeczpospolitej znalazła się też w cieniu wojny polsko-bolszewickiej. Trafnie więc drugie wydanie książki Macieja Kozłowskiego o walkach o Lwów i Galicję Wschodnią w latach 1918-1919 zostało zatytułowane "Zapomniana wojna". Zdaniem autora "Pierwsza w pełni przez Polaków wygrana wojna kosztowała Polskę więcej niż niejedna dramatyczna klęska". Jego książka nie traktuje więc o naszym bohaterstwie, wspaniałych czynach i wieńczącym je sukcesie, lecz o pogrzebanych szansach na korzystną dla Polaków i Ukraińców zmianą biegu dziejowych wydarzeń.
Przypominając określenie lorda D'Abernon "osiemnasta najważniejsza bitwa świata", dotyczące bitwy warszawskiej, Maciej Kozłowski pisze: "Twierdzę z całym przekonaniem, że polsko-ukraińska wojna o Galicję Wschodnią stanowiła w dziejach świata równie doniosły moment, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta