Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy

30 stycznia 1999 | Plus Minus | TW

Listy

Po artykule Marcina Króla "Nowe dywizje papieża" DO REDAKCJI

W numerze z 9--10 stycznia ukazał się u was artykuł Marcina Króla "Nowe dywizje papieża" w ramach "Projekt Syndicale". Artykuł ten zawiera szereg nieporozumień i uproszczeń.

Na wstępie autor przytacza okres w historii Kościoła, gdy księża byli rozbici i potem podaje, że wśród księży jest dwa razy więcej osób mających problem z pijaństwem niż wśród mężczyzn w ogóle. Wnioskuję z tego, że kler jest rozpijaczony, a Kościół bez steru. Wniosek mylny. Po pierwsze -- to, co zwykły świecki w Polsce uzna za normę w piciu, dla księdza już jest problem. To, że jest więcej problemów, nie znaczy więc, że jest więcej picia. Po drugie, problemy te są dobrze znane władzom kościelnym i są rozwiązywane przy pomocy kolegów-księży i proboszczów oraz biskupów. Ster nie wypadł tu władzom Kościoła z rąk. A że problemy są, to nic dziwnego, gdyż są one w całym społeczeństwie. Prof. Stanisław Grabski mawiał, że w dobrych okresach Kościoła kler jest na nieco wyższym poziomie niż reszta społeczeństwa, w złych na równym z nim lub niższym. Otóż dzisiaj nasz kler jest niewątpliwie na wyższym poziomie etycznym niż ogół społeczeństwa, ale to nie znaczy, że na zupełnie innym. Księża wywodzą się ze społeczeństwa i żyją w nim -- są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1609

Spis treści
Zamów abonament