Romans Szekspira
Romans Szekspira
Gwyneth Paltrow jako Viola-Julia w "Shakespeare in Love"
FOT. (C) REUTERS
JAN KOTT
Nad moim stołem, na którym piszę, na wysokości oczu przyczepiona jest na ścianie pocztówka z krzesłem Moliera. Skóra na tym krześle jest w wielu miejscach rozdarta, ale nikt na tym krześle po Molierze nigdy nie usiadł. Krzesło Moliera jest przechowywane w kolekcjach Comedie Francaise jako jej najcenniejszy zabytek. Pocztówkę z krzesłem Moliera przesłał mi z Paryża Piotr Kłoczowski i napisał, że w niebie stać powinno obok krzesła Kantora. Ja też tak uważam.
Mogę sobie wyobrazić, że Molier mógł mnie zaprosić na jakieś wspaniałe śniadanie z pieczonych kuropatw. Nie był zapewne takim obżartuchem jak Tartuffe, ale na pewno lubił dobrze zjeść.
Byłbym onieśmielony, ale spytałbym Moliera, jaką z komedii Plauta sobie upodobał i rozmawialibyśmy dalej o Plaucie. Mogę sobie wyobrazić, że Plaut zaprosiłby mnie na polewkę z winem i że rozmawialibyśmy o tych dwóch bliźniakach podobnych do siebie jak dwie krople wody. I zapewne zdumiałby się Plaut, że jego komedie przerabiał i Molier, i Szekspir.
Mogę sobie wyobrazić i te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta