Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złotodajne wykopaliska

30 stycznia 1999 | Nauka i Technika | KK

ARCHEOLOGIA

Badania starożytnej świątyni w Nubii

Złotodajne wykopaliska

KRZYSZTOF KOWALSKI

W Bukibul, w kolanie Nilu, pomiędzy III i IV kataraktą, stacjonuje chwilowo polska ekspedycja archeologiczna pod kierunkiem dr. Bogdana Żurawskiego. "Rzeczpospolita" patronuje tej wyprawie do Sudanu i systematycznie relacjonuje ją. Nasi badacze penetrują tereny przeznaczone do zalania po spiętrzeniu wód przez tamę, jaka ma powstać w tym rejonie. Oprócz przeczesywania pustynnych terenów, prace wkroczyły równocześnie w stadium najbardziej ekscytujące: Rozpoczęły się wykopaliska i to w miejscu szczególnym, w świątyni z I tysiąclecia p.n.e.

Opodal miasta

Świątynia, w obrębie której rozpoczęto wykopaliska, znajduje się w pobliżu miejscowości Sonijat, i pod taką nazwą wejdzie do fachowej literatury. Wzniesiono ją w pobliżu miasta, do niedawna znanego tylko z przekazów egipskich, greckich, rzymskich; o mieście tym wspomina Pliniusz Starszy w VI księdze "Historii Naturalnej". Było ono ośrodkiem nubijskiego królestwa Kusz. Rozmaicie nazywano to miasto: Kereten, Kerkis, Tergis, Tergebe, Tergedum. Wiadomo na pewno, że pięć stuleci przed Chrystusem znajdowała się tam warownia, pałac królewski i kilka świątyń. Jedną z nich właśnie badają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1609

Spis treści
Zamów abonament