Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z dżungli, przez Polskę i dalej

30 stycznia 1999 | Nauka i Technika | KF
źródło: Nieznane

PRZEMYT

Celnicy uczą się rozpoznawać zagrożone płazy i gady

Z dżungli, przez Polskę i dalej

/teksty/wydanie_990130/nauka_a_1-1.F.gif">

RYS. MAREK KONECKI

KRYSTYNA FOROWICZ

Z dwustu dzikich papug złapanych przez mieszkańca tropików tylko dwie docierają do odbiorcy w Europie Zachodniej. Mimo tak ogromnych strat nielegalny handel zwierzętami pozwala osiągać ogromne zyski. - Jest zorganizowany podobnie jak handel narkotykami - powiedziała nam Renata Wolanin, naczelnik Wydziału Środków Pozataryfowych w Głównym Urzędzie Ceł.

W podwarszawskim Świdrze odbyło się szkolenie celników, poświęcone rozpoznawaniu płazów i gadów wyszczególnionych w tzw. konwencji waszyngtońskiej, regulującej obrót zagrożonymi wyginięciem zwierzętami i roślinami. Szkolenie, drugie z kolei - pierwsze odbyło się we wrześniu i dotyczyło ptaków drapieżnych - miało na celu ograniczenie nielegalnego handlu chronionymi zwierzętami oraz wyrobami z nich, takimi jak np. biżuteria, portfele, torebki.

Węże, jaszczurki, krokodyle

Oprócz zajęć teoretycznych, celnicy uczą się też praktycznie rozpoznawać zwierzęta w warszawskim Zoo. Mogą przyjrzeć się wężom, żółwiom, jaszczurkom i krokodylom, a także licznym okazom zatrzymanym na granicy w zeszłym roku.

- Celnicy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1609

Spis treści
Zamów abonament