Jak się żyje w Chicago
Jak się żyje w Chicago
JANUSZ DRZEWUCKI
Słabo znany w kraju, Adam Lizakowski należy do najciekawszych poetów polskich średniego pokolenia, mieszkających i tworzących w Stanach Zjednoczonych. Wymieniam go obok Adama Ochwanowskiego, który zakotwiczył w Hamtramck pod Detroit i osiadłego w Birmingham, w Alabamie Jerzego Gizelli.
O poezji Lizakowskiego życzliwie wypowiadali się Czesław Miłosz, Kazimierz Braun, Marek Skwarnicki. Jest on nie tylko poetą, ale także dziennikarzem, wydawcą, organizatorem życia kulturalnego amerykańskiej Polonii.
Być emigrantem
Jego biografia jest jednocześnie typową i nietypową biografią polskiego emigranta. Urodził się w 1956 roku w Dzierżoniowie, przez lata pracował w Pieszycach na Dolnym Śląsku. W roku 1979 został laureatem jednego z wielu konkursów poetyckich organizowanych w Krakowie. Jako poeta zadebiutował na łamach "Tygodnika Kulturalnego". Gdy wprowadzono stan wojenny, Lizakowski był akurat w Austrii. Wtedy też zdecydował się na emigrację. Z Austrii wyjechał do Ameryki i w roku 1982 znalazł się w San Francisco. Tutaj podjął studia na wydziale dziennikarstwa The City College, następnie zaczął studiować slawistykę na University of California w Berkeley. Założył grupę poetycką "Krak". Nawiązał współpracę z wieloma pismami emigracyjnymi. Zaczął publikować na łamach paryskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta