Chaos i niewiedza zamiast planu Marshalla
Prof. Janine Wedel: Jeśli ktoś Rosję stracił, to sami Rosjanie, ale Zachód, w tym USA, bardzo im w tym dopomógł
Chaos i niewiedza zamiast planu Marshalla
ANDRZEJ ZWANIECKI: W swojej książce "Zmowa i zderzenie: dziwny przypadek zachodniej pomocy dla Europy Wschodniej w latach 1989--1998" sugeruje pani, że znaczna część rządowej pomocy amerykańskiej dla Europy Środkowej i Wschodniej została zmarnowana lub źle wykorzystana. Jakie były, według pani, przyczyny tego niepowodzenia?
JANINE WEDEL: Jedną z głównych był triumfalizm. Obie strony mówiły sobie: skoro upadł mur berliński, dlaczego wszystko i nne nie miałoby się udać? Triumfalizm wyrażał się w naciskach rządu amerykańskiego na jak najszybsze wydawanie środków pomocowych. Do niepowodzeń przyczyniła się też ignorancja USA i Zachodu odnośnie do sytuacji, jaka panowała w waszym regionie. Zachód chciał wreszcie pokazać, że coś robi, ale bez podejmowania zbyt daleko idących zobowiązań. W odróżnieniu od systematycznego i skoordynowanego planu Marshalla po II wojnie światowej, realizowanego przez ludzi z wysokiego szczebla, pomoc dla Europy Środkowej i Wschodniej była chaotyczna i dość przypadkowa. Dawcy rywalizowali ze sobą, wchodzili sobie w paradę i powielali jedne działania, a pewnych sfer całkowicie nie dostrzegali.
Krytykuje pani, jako nacechowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta