Pamięć o przeszłości: PZPR
OBRAZY SPOŁECZNE
Pamięć o przeszłości: PZPR
JAKUB KARPISKI
So cjologowie sprawdzają, co Polacy myślą o przeszłości, o okresie władzy PZPR, o pułkowniku Kuklińskim i generale Jaruzelskim. Ale badanie opinii publicznej jest na ogół badaniem podmiotów, a nie przedmiotów o pinii. Inaczej mówiąc, opinia o PZPR nie jest najlepszym źródłem wiedzy o PZPR, opinia o generale Jaruzelskim dostarcza mało wiedzy o generale Jaruzelskim, opinia o czyichś przewinieniach, na przykład prezydenta Clintona, słabo informuje o przewinieniach. Opinie przynoszą wiedzę o sobie: o opiniach. Opinie mówią o ludziach, którzy opinie wypowiadają. Tylko pośrednio opinie informują o tych, do których się odnoszą: opinie mogą mówić, jaki swój obraz udało się przedmiotom o pinii wytworzyć.
Ludzie bywają kompetentni, gdy mówią o sobie, choć niekiedy trzeba umiejętności, aby ich kompetencję pobudzić. Ludzie mniej więcej wiedzą, czy mają lodówkę, ile zarabiają, czy oglądali dziś drugi program telewizji publicznej, czy i jak zamierzają głosować, kogo lubią, a kogo nie, co im się podoba i co nie. Zdarza się również, że wiedzą o tym, co dzieje się wokół nich i znają społeczeństwo, w którym żyją. Zdarza się, że pamiętają przeszłość. Ale nie zawsze tak jest.
Czym była PZPR i czym była PRL, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta