Niepewna przyszłość węgla
ERODŁA ODNAWIALNE
Wieś polska w 80 proc. mogłaby wyeliminować paliwa kopalne
Niepewna przyszłość węgla
KRYSTYNA FOROWICZ
Miejskie wysypisko w Szadółkach, 15 km na Zachód od Gdańska przez lata stwarzało zagrożenie dla środowiska i ludzi, z uwagi na ulatniający się metan. Dziś z nagromadzonych tam odpadów uzyskuje się blisko 190 msześc. biogazu na godzinę. Wytwarzany prąd jest sprzedawany do sieci w cenie 18 gr za k Wh.
Możliwość wytworzenia energii elektrycznej szacuje się na 3200 MWh rocznie. Na wysypisku o powierzchni 56 ha zgromadzono ponad 6 mln ton odpadów. Przywożone są z Gdańska i okolic. Odpady organiczne stanowią ok. 40 proc.
Szwedzka firma Nutek/ Energimyndigheten zaproponowała knowhow i kredyt. Wykonano 39 odwiertów na zamkniętej części wysypiska (15 ha) zbudowano 39 perforowanych studni gazowych, 5 studni odwadniających, kolektory przesyłowe o długości 900 m, wprowadzono dwa silniki zapłonowe 2 x 200 k W. W zeszłym roku rozpoczęto pozyskiwanie metanu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2, 2 mln zł. Eksperci wyliczyli, że inwestycja zwróci się po 5 latach.
To tylko jeden z przykładów. W Polsce czynnych jest 9 instalacji, z których część wykorzystuje gaz do produkcji energii elektrycznej, m. in. w Bydgoszczy -- 300 k W, Poznaniu -- 400 k W, Koszalinie -- 100...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta