Ani gotowizną, ani aportem
Szczególne sposoby pokrycia kapitału akcyjnego spółki
Ani gotowizną, ani aportem
MAGDALENA KOWALSKA-JĘDRZEJOWSKA
Kodeks handlowy przewiduje trzy sposoby pokrywania kapitału akcyjnego spółki. Jest ich jednak więcej.
Zgodnie z art. 311 § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 27 czerwca 1934 r. - Kodeks handlowy (Dz. U. RP nr 57, poz. 502 ze zm.) kapitał akcyjny w tworzonej spółce akcyjnej może być pokryty albo gotowizną (układy pieniężne, określane w k.h. jako gotowizna, oznaczają "gotówkę" lub tzw. pieniądz bankowy), albo wkładami niepieniężnymi, albo w jeden i drugi sposób łącznie.
Spełnienie świadczenia pieniężnego polega na przekazaniu pewnej kwoty pieniędzy - bezpośrednio gotówki, lub rozliczeniu bezgotówkowym. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportem) co do zasady może być każde prawo majątkowe, jeśli jest zbywalne i może wejść jako aktywa do bilansu spółki (uchwała z 20 maja 1992 r., III CZP 32/91, nie publ., postanowienie z 19 września 1990 r., III CRN 81/90, "Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego" z 1991 r., nr 5).
Analiza obowiązujących przepisów prawa polskiego prowadzi do wniosku, że podział na pokrycie gotowizną i wkładem niepieniężnym nie jest podziałem dychotomicznym, zupełnym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta