Obywatel wprowadzony w błąd
Powody do umorzenia podatku
Obywatel wprowadzony w błąd
Jolanta B., nie spokrewniona ze spadkodawcą, przy ubieganiu się o umorzenie podatku spadkowego przypadającego od odziedziczonego po nim mieszkania jako argument przytoczyła wprowadzenie jej w błąd przez urząd, iż nie jest możliwe podpisanie umowy o opiekę ze spadkodawcą, dzięki której byłaby automatycznie zwolniona z tej daniny. Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 7 lipca uznał tę istotną okoliczność, która powinna być zbadana przy podejmowaniu decyzji o umorzeniu, a nieustosunkowanie się do niej za uchybienie powodujące konieczność uchylenia negatywnych rozstrzygnięć podjętych w tej sprawie.
Według przepisów normujących podatek od spadków i darowizn zwolniona z tej daniny jest równowartość 110 mkw. odziedziczonego mieszkania. Ale osoby zaliczone do tzw. trzeciej grupy podatkowej, nie należące do bliższych krewnych, korzystają z tej ulgi tylko wówczas, gdy przez co najmniej dwa lata sprawowały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta