Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strzelić celnie i daleko

09 lipca 1999 | Nauka i Technika | KR
źródło: Nieznane

TECHNIKA WOJSKOWA

155-milimetrowa haubica dla Wojska Polskiego

Strzelić celnie i daleko

(C) ALAN PARKER

KRZYSZTOF R. URBAŃSKI

Wydawałoby się, że w czasach, kiedy coraz większe znaczenie mają rakietowe pociski kierowane, a "inteligentna" broń staje się faktem - klasyczna artyleria lufowa jest już nikomu niepotrzebna. Tymczasem u progu XXI wieku taki rodzaj uzbrojenia nadal jest rozwijany i unowocześniany.

Za lufową artylerią przemawiają względy praktyczne - jest bardziej celna, oraz finansowe - jest tańsza w zakupie i eksploatacji od pocisków rakietowych. Działo umieszczone na własnym podwoziu zdolne do prowadzenia ognia na odległość ponad 40 km to naprawdę skuteczna broń. Duża prędkość poruszania się pozwala na zmianę pozycji natychmiast po oddaniu jednego lub kilku wystrzałów.

Od jakiegoś czasu w Europie i na świecie upowszechnił się kaliber hałubic 155 mm - stał się standardem obowiązującym w NATO. Parametry dział i amunicji określa dokument pt. "Joint Balistic Memorandum of Understanding". Do tego standardu przystosowana jest amunicja, która teoretycznie powinna pasować do każdej haubicy tego kalibru. Drugi ważny parametr - to długość lufy. Tu jednostką miary jest kaliber, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1744

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament