Tydzień na giełdach
- Złoty: Więcej optymizmu
- Finanse: Tańsze bony, droższe obligacje
- Giełda: Rynek wrażliwy na politykę
- Towary: Tanieje mięso i drób
- Waluty: Nadal silny jen
- Obligacje: Spadek cen w Europie
- Akcje: Nasdaq ciągnie świat
- Surowce: Taniejące złoto
W piątek kurs złotego przekroczył parytet. Różnica między ceną rynkową a centralną po raz pierwszy od półtora tygodnia przekroczyła 0,3 proc. po mocnej dla złotego stronie. Jeszcze w poniedziałek odchylenie wynosiła 2,3 proc. po słabej. Radykalne wzmocnienie złotego analitycy przypisywali spóźnionej reakcji zachodnich klientów na pozostanie wicepremiera Balcerowicza w rządzie oraz na wypowiedź prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz, że na początku przyszłego roku złoty na fali wzmocni się. Niektórzy dealerzy piątkowy zryw wiązali też z poważną transakcją jednego z polskich banków. Według ich szacunków, w grę mogła wchodzić sprzedaż nawet 200 mln USD.
W efekcie rynek zamknął walutowy tydzień przeceną zarówno dolara, jak i euro. Cenę USD w porównaniu z poprzednim piątkowym zamknięciem sesji zredukował o 1,8 gr do 4,2365 zł. Euro straciło ponad 7 gr, a jego kurs po raz pierwszy w historii spadł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta