W Polsce pierze się brudne pieniądze; Nie będzie wolnych wszystkich sobót
Weto prezydenta przyjęte
W Polsce pierze się brudne pieniądze
- Nie będzie wolnych wszystkich sobót
- Wybrane ze stenogramu
Stoją: Longin Komołowski, Marian Krzaklewski, w ławach rządowych: Jerzy Widzyk i Jerzy Buzek
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Sejm nie zdołał odrzucić w piątek weta prezydenta do PIT, nie ma to jednak znaczenia dla przyszłorocznych podatków. Posłowie zdecydowali, że na pożyczki dla kas chorych zostanie wyasygnowany z budżetu państwa 1 mld zł. W piątek Sejm dyskutował też o przeciwdziałaniu procederowi prania brudnych pieniędzy.
Powołanie generalnego inspektora informacji finansowej, obowiązek rejestrowania każdej transakcji opiewającej na kwotę wyższą niż 10 tys. euro oraz każdej transakcji wyglądającej na podejrzaną - niezależnie od jej wartości - to podstawowe założenia projektu ustawy o zwalczaniu procederu wprowadzania brudnych pieniędzy do obiegu finansowego.
Według danych ONZ na świecie pierze się rocznie 500 mld dolarów pochodzących z przestępstwa. 400 mld brudnych dolarów to pieniądze z narkobiznesu, a pozostałe 100 mld USD pochodzi z oszustw i prostytucji. W Polsce rocznie pierze się 2 - 3 mld dolarów. Nie jesteśmy więc potentatem, ale też nie mamy przepisów umożliwiających walkę z tym procederem, co czyni nasz kraj stosunkowo bezpiecznym dla
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta