Co wiemy o Czerwonej Planecie
Misja sondy Mars Polar Lander
Co wiemy o Czerwonej Planecie
NASA
PIOTR KOŚCIELNIAK
Informacje, których dostarczyć ma misja Mars Polar Lander, będą miały zapewne decydujące znaczenie przy planowaniu kolejnych wypraw na Czerwoną Planetę. Jeżeli okaże się, że jest tam woda lub ślady życia, będzie to silnym bodźcem do zorganizowania wyprawy - tym razem załogowej, jednak już w przyszłym tysiącleciu.
Teleskopem w niebo
Czerwona Planeta fascynowała i przyciągała astronomów od dawna. Marsa obserwowali już Babilończycy, nazywający go Nergalem - królem wojny, po nich Egipcjanie, którym zawdzięczamy określenie Czerwona Planeta - nazywali oni Marsa właśnie Czerwonym (Har Decher). Współcześnie używana nazwa Marsa pochodzi oczywiście z mitologii greckiej i rzymskiej - Ares/Mars był bogiem wojny.
W nowszej historii, jednym z pierwszych, którzy obserwowali Marsa, był Duńczyk Tycho Brahe. Wykorzystując proste narzędzia i opierając się jedynie na obserwacjach wzrokowych obliczył on położenie Marsa z dokładnością do kilku minut. Osiągnięcie tym większe, że działo się to na kilkadziesiąt lat przed pierwszym wykorzystaniem teleskopu do obserwacji astronomicznych przez Galileusza.
Dokładne obserwacje tej planety przeprowadzono jeszcze w XVII wieku, przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta