W murach ostatniej reduty
Każdy ślad po kuli został zachowany podczas rekonstrukcji
W murach ostatniej reduty
Bank Polski w 1908 roku
ARCHIWUM
Ruiny Banku Polskiego, ostatniej reduty Powstania Warszawskiego, pozostawiono po wojnie jako swoiste memento minionego czasu. Niecodzienny pomnik nie miał jednak szczęścia. Sąsiedztwo bloków osiedla Plac Teatralny nie dawało mu należytej oprawy. Ruch na pobliskiej arterii komunikacyjnej (obecna aleja Solidarności) sprawił, że mury zaczęły topnieć. Szansą dla nich może stać się Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Pierwotnie muzeum miało zostać wtopione w kompleks handlowo-usługowy, który powstaje na rogu ul. Bielańskiej i alei Solidarności. Doszliśmy jednak do wniosku, że lepiej byłoby wykorzystać w tej budowli mury dawnego Banku Polskiego - mówi inż. Witold Paluchowski, przedstawiciel inwestora, tj. spółki Reduta. Reduta, która jest dzierżawcą wieczystym terenu finansuje całą budowę obiektu do stanu surowego. W zamian ma zapewnienie od gminy, że jej prawo do terenu zostanie przekształcone na prawo własności. Wykonawcą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta