Inteligentne karty
Banki nie rezygnują z wprowadzania substytutu gotówki
Inteligentne karty
Trzy lata temu, na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, banki przetestowały kartę plastikową, która zapowiadała nadejście czasów społeczeństwa bezgotówkowego. Do użytku w handlu i usługach weszły karty Visa Cash (gotówka systemu Visa), zwana popularnie smart card (inteligentna karta).
Kart tych nie należy mylić z kartami kredytowymi lub debetowymi, bo są ekwiwalentem gotówki, wymienionej na plastik w okienku lub w automacie bankowym. Działają identycznie jak karty telefoniczne w wielu krajach, mające jednak minimalne zastosowanie w USA, gdzie każdy ma łatwy dostęp do własnego telefonu. Dlatego przyjęto je jako zupełną nowość. Inteligentne karty posiadają komputerowy chip wprasowany w plastik, a po włożeniu do sklepowego terminalu ich pojemność gotówkową redukuje się o wartość dokonanego zakupu, stopniowo aż do zera.
Wprowadzając smart card we współpracy z kompanią Visa, trzy banki stanu Georgia: NationsBank, First Union i Wachowia chciały usprawnić system regulowania należności za towary i usługi, uczynić go bardziej bezpiecznym. Konsumenci na świecie rocznie powodują przepływ 8 bilionów dolarów gotówki. Znaczna część tego obrotu, łącznie około 2 bln dolarów, to małe operacje, poniżej 10 dolarów, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta