Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zrozumienie większości, żale mniejszości

27 grudnia 1999 | Kraj | JH

Przeciwnikami wypłaty odszkodowań są raczej ludzie starsi

Zrozumienie większości, żale mniejszości

Większość Niemców nie ma wątpliwości, że byłym robotnikom przymusowym należą się odszkodowania - wynika z sondażu prowadzonego podczas ostatniej fazy negocjacji przez niemiecki ośrodek badań opinii publicznej Emnid na zlecenie telewizji NTV. Na temat sumy, którą należy zapłacić, Niemcy wypowiadali się różnie. Również niechętnie i z rozżaleniem: - A kiedy nam zaczną płacić odszkodowania? Za wypędzenie, za pracę przymusową na Syberii, za stracony majątek na wschodzie.

69 procent ankietowanych odpowiedziało, że ofiarom pracy przymusowej i niewolniczej należą się odszkodowania (przeciwnego zdania było 23 proc.). Także z drugiego sondażu, przeprowadzonego przez inny ośrodek na zlecenia koncernów, wynikło, że większość popiera roszczenia ofiar, choć w tym wypadku nie było już tak dużej przewagi zwolenników nad przeciwnikami płacenia odszkodowań (odpowiednio 53 i 39 procent).

Klaus von M?nchhausen, politolog, który od wielu lat pomaga byłym robotnikom przymusowym z wielu krajów, bardzo często słyszał od spotkanych ludzi: - Dobrze, że pan się tym zajmuje, to trzeba załatwić.

- Przeciwnikami rozliczania się z krzywdami wyrządzonymi innym narodom są raczej ludzie starsi, mający problemy z przeszłością. Dla młodych jest zazwyczaj oczywiste,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1889

Spis treści
Zamów abonament