Business na Bahamach
W spółkach offshore ulokowanych było ponad 5 bilionów USD
Business na Bahamach
Państwa określane jako raje podatkowe kojarzą się z egzotycznymi wyspami, które z trudem odnaleźć można na mapie. Tymczasem obok Vanuatu, Belize czy Bermudów na liście podatkowych rajów znajdują się także Węgry, Cypr i Holandia.
Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na zakładanie spółek offshore? Według Krzysztofa Kubali, szefa firmy OCRA Polska, zajmującej się zakładaniem i zarządzaniem spółkami w rajach podatkowych na całym świecie, odpowiedź na to pytanie jest prosta. - Płacone podatki są dla każdej firmy kosztem. Tworzenie spółek offshore ten koszt ogranicza.
Offshore to potoczne, pochodzące z języka angielskiego, określenie firmy zarejestrowanej w obcym dla zakładającej ją osoby systemie prawnym. Firmy takie korzystają ze specjalnych udogodnień finansowych i administracyjnych oferowanych przez ten system. Najczęściej udogodnienia te polegają na zwolnieniach podatkowych. Jednak nie tylko. Zakładając firmę offshore w typowym raju podatkowym możemy być pewni, że nikt niepowołany nie dowie się, kto sprawuje nad nią kontrolę i jaki rodzaj działalności firma prowadzi.
Typowy raj podatkowy to państwo, którego głównym źródłem dochodów budżetowych są opłaty rejestracyjne, płacone przez zakładane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta