Podatek rolny od całości
Grunty: współwłasność jak własność
Podatek rolny od całości
Jeśli rolnik - co zdarza się często - oprócz gospodarstwa rolnego stanowiącego jego własność albo wspólną własność z małżonkiem jest współwłaścicielem gruntów rolnych o areale nie przekraczającym 1 ha, grunty te traktuje się łącznie, co oznacza, że płaci on od nich tylko podatek rolny. Podatek od nieruchomości w stosunku do gruntu stanowiącego współwłasność nie wchodzi w rachubę.
Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne dla celów tej daniny uważa się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa, jeśli sklasyfikowano je w operatach ewidencyjnych jako użytki rolne, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy. Chodzi o grunty stanowiące własność, a także tylko znajdujące się w posiadaniu osoby fizycznej (rolnika indywidualnego), prawnej, jednostki organizacyjnej. Grunty rolne wykorzystywane rolniczo o mniejszym areale są objęte podatkiem od nieruchomości, normowanym przez ustawę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta