Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek rolny od całości

27 grudnia 1999 | Prawo | IL

SĄDOWA WYKŁADNIA

Grunty: współwłasność jak własność

Podatek rolny od całości

Jeśli rolnik - co zdarza się często - oprócz gospodarstwa rolnego stanowiącego jego własność albo wspólną własność z małżonkiem jest współwłaścicielem gruntów rolnych o areale nie przekraczającym 1 ha, grunty te traktuje się łącznie, co oznacza, że płaci on od nich tylko podatek rolny. Podatek od nieruchomości w stosunku do gruntu stanowiącego współwłasność nie wchodzi w rachubę.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne dla celów tej daniny uważa się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa, jeśli sklasyfikowano je w operatach ewidencyjnych jako użytki rolne, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy. Chodzi o grunty stanowiące własność, a także tylko znajdujące się w posiadaniu osoby fizycznej (rolnika indywidualnego), prawnej, jednostki organizacyjnej. Grunty rolne wykorzystywane rolniczo o mniejszym areale są objęte podatkiem od nieruchomości, normowanym przez ustawę z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1889

Spis treści
Zamów abonament