Kłopotliwa luka
Uchwały rady nadzorczej sprzeczne ze statutem
Kłopotliwa luka
KRZYSZTOF WORYNA
Brak formalnych możliwości bezpośredniego przeciwdziałania wadliwym uchwałom rad nadzorczych spółek nie sprzyja prawidłowemu ich funkcjonowaniu.
Zgodnie z kodeksem handlowym do podstawowych kompetencji rady nadzorczej spółki akcyjnej należy sprawowanie stałego nadzoru nad jej działalnością. Liczne normy kodeksowe dają możliwość poszerzania uprawnień tego organu. Dotyczy to m. in. wykonywania funkcji przedstawicielskiej przy reprezentacji spółki w sporach i umowach z członkami zarządu oraz postanowień statutów, zgodnie z którymi zarząd jest obowiązany uzyskać zezwolenie rady nadzorczej przed dokonaniem określonych w nim czynności. Zdarza się też, że statut spółki akcyjnej upoważnia radę nadzorczą do powoływania i odwoływania członków zarządu (zgodnie z art. 366 ¤ 3 k.h.), kiedy indziej znów kompetencja ta wynika z ustawy, jak dla jednoosobowych spółek skarbu państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwowej, które określa rozporządzenie Rady Ministrów (art. 1a ust. 5 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych).
Rada nadzorcza wykonuje swe kompetencje przez uchwały podejmowane co do zasady bezwzględną większością głosów, jeśli statut nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta