Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod kuratelą

27 grudnia 1999 | Prawo | TS
źródło: Nieznane

KURATORZY

Jeszcze się nie zanosi na głęboką reformę

Pod kuratelą

JACEK FRANKOWSKI

TEODOR SZYMANOWSKI

Jeśli polityka karna rzeczywiście ma się zmienić, kuratorów musi być więcej.

Nowa kodyfikacja karna przysporzyła zadań i obowiązków kuratorom sądowym, zwłaszcza zawodowym. Podniosła także ich rangę, ponieważ są teraz samodzielnym organem wykonawczym (art. 2 kodeksu karnego wykonawczego), który ma działać w strukturze kuratorskiej służby sądowej o określonych przez Radę Ministrów prawach i obowiązkach. Powstały więc podstawy do gruntownej reformy kurateli sądowej dla dorosłych.

Na razie nic się nie dzieje

Tymczasem minęły przeszło dwa lata od uchwalenia kodyfikacji karnej i ponad rok od jej wejścia w życie, a odpowiedniego wykonawczego aktu prawnego ciągle nie ma. Projektów było kilka - niestety nieudane.

Ostatni, w wersji z 22 września 1999 r., skierowany do Rządowego Centrum Legislacyjnego, był wprawdzie lepszy, ale w dalszym ciągu nie odpowiadał założeniom nowych kodeksów, nie wypełnienia też delegacji z art. 176 k.k.w., ponieważ nie określono w nim wszystkich praw i obowiązków kuratorów sądowych, co należy do kompetencji Rady Ministrów. Ponadto projekt nie uwzględnia postulatów i zasad sformułowanych przez środowisko sądowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1889

Spis treści
Zamów abonament