Okruchy pamięci
Jerzy Grotowski (1933 - 1999)
Okruchy pamięci
- Życie w cieniu śmierci - mówi prof. Kazimierz Grotowski, brat twórcy Teatru Laboratorium
Grotowski był duchowym badaczem - twierdzi Peter Brook
FOT. MACIEJ SKAWIŃSKI
W Pontederze we Włoszech zmarł przed rokiem Jerzy Grotowski; legenda mistrza i maga teatru żyje. W Indiach, w rocznicę śmierci polskiego guru, jego przyjaciele zorganizowali festiwal teatrów poszukujących. Telewizja francuska Arte zaprezentuje jutro wieczorem swym widzom film Marii Zmarz-Koczanowicz "Jerzy Grotowski - próba portretu".
We wrocławskim Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych zaplanowano dziś pokaz filmu oraz spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz, scenarzystą, prof. Zbigniewem Osińskim i producentem. W TVP dokument ten czeka, niestety, na kolejkę w ramówce.
- On szukał niemożliwego. Szukał teatru, który by nie był teatrem, aktora, który by nie grał. Chciał reformować wszystko: teatr, sztukę aktorską, szkoły teatralne, społeczeństwo - otwiera Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium ekranową biografię "Jerzy Grotowski" - próba portretu".
Maria Zmarz-Koczanowicz podążała tropami Grotowskiego od wsi Nienadówka po Pontederę. Zaprosiła przed kamerę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta