Gdziekolwiek jesteś, adresacie
Doręczenie w postępowaniu podatkowym
Gdziekolwiek jesteś, adresacie
MAŁGORZATA NOWOSIELSKA, ROBERT PASTERNAK
Tylko doręczenie zgodne z przepisami ordynacji podatkowej wywołuje skutki prawne.
Doręczenie, czynność z pozoru prosta, ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowości przebiegu postępowania podatkowego. Jedynie zgodne z art. 144-154 ordynacji podatkowej doręczenie pisma przez organ podatkowy wywołuje skutki prawne, tzn. decyzję (postanowienie) w obrocie prawnym oraz rozpoczęcie biegu terminów procesowych, np. do wniesienia odwołania lub skargi. Dzieje się tak, nawet jeżeli adresat nie zapoznał się lub nie zrozumiał treści pisma.
Przepisy ordynacji o doręczeniach, identycznie z ich odpowiednikami w kodeksie postępowania administracyjnego, mają charakter gwarancyjny. Oznacza to, iż organ podatkowy ma obowiązek przestrzegać ich z urzędu, a strona nie powinna ponosić negatywnych konsekwencji zaniedbań organu podatkowego lub podmiotu dokonującego doręczeń, np. poczty. Art. 144 ordynacji stwierdza, że organ podatkowy doręcza z własnej inicjatywy pisma przez pocztę, swoich pracowników lub upoważnione osoby za pokwitowaniem, więc uczestnicy postępowania nie muszą się o nie dopominać. W ten m.in. sposób zapewnia się stronie czynny udział w postępowaniu.
Najlepiej do rąk własnych
Podmiotem doręczenia jest strona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta