Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostracyzm

04 lutego 2000 | Magazyn | MR
źródło: Nieznane

Skojarzenia Michała Radgowskiego

Ostracyzm

RYS. ANDRZEJ JACYSZYN

Niepodawanie ręki, przechodzenie na drugą stronę ulicy, nieodpowiadanie na ukłon, milczenie, gdy do nas mówią - tak traktujemy nieraz ludzi, których chcemy wyróżnić negatywnie, dając im do zrozumienia, że nie są godni naszych względów.

Wszystkie te zabiegi są dalekim echem starożytnego ostracyzmu. Jak wiadomo, Grecy urządzali sądy skorupkowe. Sądy te skazywały na długoletnie wygnanie obywateli, których działalność uznano za niebezpieczną dla równości demokratycznej. Skorupek nie brakło, więc jeśli taki działacz zebrał 6000 głosów, żegnał się z krajem - ale nie z majątkiem - na 10 lat.

Gdyby takie sądy działały współcześnie w Polsce, przypuszczam, że nie byłoby problemu z kandydatami. Każdy kogoś kocha lub nienawidzi (z tym że najlepiej kocha się w pojedynkę, a nienawidzi w masie), więc na listach znaleźliby się dość znani obywatele. Na przykład widzę tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1926

Spis treści
Zamów abonament