Ciężar nie musi być na całe życie
Renty tak, byle nie fikcyjne
Ciężar nie musi być na całe życie
Mniej podatkowej niepewności Podstawą do podatkowej ulgi może być także umowa renty zawarta na stosunkowo krótki okres, nawet na trzy miesiące. Nie musi mieć formy notarialnej. Przepisy podatkowe nie definiują renty samodzielnie, decydujące znaczenie ma więc kodeks cywilny. Jeśli umowę zawarto w zgodzie z jego przepisami, kwoty wypłacone osobie, na której rzecz została ustanowiona, są objęte ulgą. Umowa renty musi mieć konkretną przyczynę. Zawarta dla pozoru, tylko dla zmniejszenia podatkowych obciążeń, jest nieważna.
Takie wnioski płyną z trzech wczorajszych wyroków Sądu Najwyższego dotyczących trzech takich samych co do istoty niekorzystnych dla podatników orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA podzielił w nich pogląd organów podatkowych, że konkretne renty wypłacone przez podatników nie są objęte ulgą, ponieważ nie stanowią trwałego ciężaru, a tylko takie renty mogą być podstawą (według art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; updf) do odliczenia od dochodu. Nie są zaś trwałym ciężarem ze względu na zbyt krótki, ograniczony czas trwania umowy renty.
Przypomnijmy: na podstawie wskazanego przepisu można pomniejszyć dochód, o kwoty "rent i innych trwałych ciężarów opartych na tytule prawnym, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta