Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stłuczona porcelana

04 lutego 2000 | Publicystyka, Opinie | KB
źródło: Nieznane

AUSTRIA

Haider przyzwyczaił społeczeństwo do ksenofobicznej retoryki, przeniósł ją z rynsztoku i z knajp do salonów politycznych

Stłuczona porcelana

RYS. DARIUSZ PIETRZAK

KLAUS BACHMANN

Ostatnio wiadomości państwowej telewizji austriackiej ogląda się niemal jak doniesienia z frontu: zdezorientowani komentatorzy, spłoszeni politycy i oburzeni widzowie. Czternaście krajów członków Unii Europejskiej zdecydowało się na akcję bez precedensu. Grożąc Austrii sankcjami dyplomatycznymi, chcą zablokować dojście Jörga Haidera do władzy.

Jednak Haider został wybrany w wolnych, demokratycznych wyborach, których ani UE, ani nikt inny na świecie nie zakwestionował. Czy członkowie UE mogą więc kwestionować udział w rządzie partii, która legalnie i demokratycznie została wybrana? Czy to nie otwiera furtki do podważenia każdego wyboru, który się innym krajom UE może nie podobać?

Czy Haider jest neonazistą

Wypowiedzi Haidera są dobrze znane, a kto ich jeszcze nie znał, mógł je poznać w tych dniach z audycji nadawanych przez austriacką telewizję: na spotkaniu wyborczym żąda ograniczenia imigracji do zera i "austriackich miejsc pracy dla Austriaków"; w grudniu ubiegłego roku proponuje specjalne odznaki dla obcokrajowców, aby można ich łatwiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1926

Spis treści
Zamów abonament