Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tego świata już nie ma

18 marca 2000 | Plus Minus | PK
źródło: Nieznane

LEKTURY

Dunaj, Bałkany, Kosowo

Tego świata już nie ma

Mina na Dunaju w okolicach Belgradu.

FOT. (C) REUTERS

PIOTR KĘPIŃSKI

Na Księżycu znaleźli się Chorwat, Muzułmanin i dwaj Serbowie. Chorwat mówi: Spójrz na te kamienie, to Dalmacja. Muzułmanin nie chce się zgodzić: Nie, tak kamienista jest tylko Hercegowina. Serb zaś wyciąga pistolet, strzela do drugiego Serba i mówi: To jest serbski grób, to jest Serbia.

Ten ponury dowcip powstał w latach dziewięćdziesiątych i opowiadany jest na Bałkanach do dzisiaj, a jego wymowa drażni mieszkańców Belgradu i Nowego Sadu.

Nie tylko jednak na Bałkanach wykreowano obraz niebezpiecznego Serba. Taki schemat pokutuje i w innych częściach Europy. Generalizowanie nie jest jednak niczym dobrym i zawsze wykoślawia obraz rzeczywistości.

Canetti i Mauthausen

Aby zrozumieć w pewnym stopniu tę skomplikowaną część Europy, należałoby czytywać książki Claudio Magrisa, który, chociaż nigdy nie napisał osobnej pozycji o Bałkanach, traktował je zawsze jako znaczący element kulturowego dziedzictwa. Dla Magrisa Serb, Chorwat, Macedończyk - to pełnoprawni uczestnicy historii i członkowie "społeczności naddunajskiej". Proszę się nie dziwić, zarówno Macedończycy, jak i Chorwaci pomieszkiwali nad tą rzeką.

Ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1964

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament