Komórki ostatniej szansy
Komórki ostatniej szansy
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Możliwości regenerowania tkanek i narządów ludzi są znacznie większe niż podejrzewali badacze. Amerykańscy biolodzy wyizolowali ze szpiku kostnego dzieci i dorosłych tzw. komórki macierzyste, które oprócz komórek krwiotwórczych mogą przekształcać się w neurony mózgu, wątrobę oraz w trzy rodzaje mięśni - gładkich, szkieletowych oraz serca. Są nawet w siatkówce oka, co stwarza szanse przywracania wielu ludziom wzroku.
Do niedawna wydawało się, że takie umiejętności ma wyłącznie drugi typ komórek macierzystych - początkujących rozwój zarodków. Z nich właśnie w trakcie formowania się embriona powstaje 210 rodzajów tkanek organizmu. Stąd nazywane są omnipotentnymi - zdolnymi do wielokierunkowego różnicowania się. Uczeni chcą je wykorzystać do leczenia schorzeń powodowanych uszkodzeniem lub degeneracją tkanek, jak np. udar mózgu czy choroba Parkinsona. Próby te wywołują jednak kontrowersje etyczne, gdyż tak jak aborcja przyczyniają się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta