Tydzień na giełdach
- Złoty: Pomogła statystyka
- Finanse: Popyt na obligacje
- Giełda: Wirtualna odzież
- Towary: Ustabilizowany popyt
- Waluty: Mocniejszy jen
- Obligacje: Inflacyjna ulga
- Akcje: Zmiana liderów
- Surowce: Tańsza ropa
W piątek złoty osiągnął najwyższy kurs od 14 miesięcy. Różnica między ceną rynkową a centralną przekroczyła 6,5 proc. Wyższe odchylenie notowano ostatni raz 20 stycznia ubiegłego roku.
Polską walutę wspomagało w minionym tygodniu wszystko. Inflacja w lutym okazała się w ujęciu rocznym minimalnie niższa od najgorszych przewidywań rynku, a produkcja przemysłowa - zdecydowanie wyższa. Do rekordowego wzrostu kursów akcji doszło też w czwartek na Wall Street, walnie wspomagając w piątek optymistów na polskim rynku międzybankowym. Inwestorzy zagraniczni wyraźnie wzmogli aktywność na rynku wtórnym papierów skarbowych, pojawili się także na aukcji obligacji. W efekcie popyt na złotego jeszcze się nasilił, umożliwiając bankom zbijanie - już przez trzeci kolejny tydzień - ceny dolara i euro.
W piątek w NBP banki oferowały za dolara 4,0773 zł, a za euro 3,9444 zł. W ciągu ostatniego tygodnia dolar staniał o kolejne 1,55 gr, euro o 1,39 gr. W konsekwentnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta