Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W 60. rocznicę zbrodni katyńskiej

13 kwietnia 2000 | TeleRzeczpospolita | TP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

BYLIŚMY NA PLANIE

WIDOWISKO HISTORYCZNO-DOKUMENTALNE

W 60. rocznicę zbrodni katyńskiej

- Historii nie można opowiadać, historię trzeba pokazywać. Powinna trafiać do młodych ludzi, którzy są już niestety... pokoleniem "obrazkowym" i muszą widzieć - mówi Bogusław Wołoszański, realizujący na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Biedrusko koło Poznania dwuczęściowe widowisko historyczno - dokumentalne "Katyń".

W realizacji uczestniczyli aktorzy, m.in. Krzysztof Globisz (Stalin), Krzysztof Dracz (Beria, Eugeniusz Kujawski (Ribbentrop), Andrzej Szopa (Mołotow), Michał Grudziński (Schulenburg), Juliusz Krzysztof Warunek (Zarubin) i ponad setka statystów. Autorzy scenariusza Bogusław Wołoszański i Jan Tarczyński, a także reżyser Wojciech Pacyna starają się odpowiedzieć na pytanie: Jak doszło do tego, że w lesie, 20 km na zachód od Smoleńska, w kwietniu i maju 1940 roku NKWD zamordowało prawie cztery i pół tysiąca polskich oficerów, jeńców z obozu w Kozielsku?

- Chcę pokazać cały mechanizm zbrodni, a nie tylko sposób wykonania egzekucji. Akcja spektaklu zaczyna się 17 września 1939 roku, kiedy to Stalin informuje ambasadora Schulenburga, że ZSRR przystępuje do wojny z Polską. Pokazujemy atak oddziałów Armii Czerwonej na polską strażnicę KOP, którą to - po raz pierwszy w historii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1986

Spis treści
Zamów abonament