Własność po rynkowej cenie
Przekształcanie użytkowania wieczystego
Własność po rynkowej cenie
Prymat dla interesów gminy
Przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności możliwe będzie tylko po uiszczeniu opłaty wskazanej przez dotychczasowego właściciela, czyli gminę. Należy przypuszczać, że będą to ceny rynkowe. Z dobrodziejstwa dotychczasowych przepisów skorzystają wobec tego tylko ci, którzy zdążyli uzyskać dla swojej przekształconej własności wpis do księgi wieczystej. Chodzi mniej więcej o połowę spośród ok. 1,2 mln użytkowników wieczystych.
Taki stan prawny wywoła za kilka dni - po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw - wydany w środę wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający nielegalność kilku ustawowych przepisów dotyczących wysokości opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz kręgu osób, które tym przekształceniem mogą być objęte.
Wyrok jest ostateczny. Czterech sędziów zgłosiło do niego zdania odrębne.
Wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy z 4 września 1997 r. o przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności skierowały do TK trzy gminy: Cieszyn,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta