Z prześwietleniem w ofercie
Prywatyzacja publicznych zakładów opieki zdrowotnej
Z prześwietleniem w ofercie
MACIEJ DERCZ
Prywatyzacja zoz będzie miała sens, gdy do systemu ochrony zdrowia wpłyną niepubliczne pieniądze.
Prywatyzacja publicznych zakładów opieki zdrowotnej powinna poczekać na uporządkowanie całego systemu ochrony zdrowia. Niezbędna jest do tego ustawa, która przejąwszy treść ustawy o zoz, zajęłaby się także sprawami dotyczącymi m.in. zasad finansowania ochrony zdrowia, prowadzenia polityki zdrowotnej państwa, określeniem praw pacjentów, wymaganymi kwalifikacjami w zawodach medycznych, ustaleniem standardów usług medycznych oraz procedur ich świadczenia. W dzisiejszym bałaganie prawnym łatwo o nadużycia, które mogą zablokować prywatyzację na dłużej.
Państwo się wycofuje
W dotychczasowych przekształceniach chodzi przede wszystkim o odpublicznienie i odbiurokratyzowanie, tj. wycofanie się państwa (w postaci administracji rządowej i samorządowej) ze sfery świadczenia usług społecznych, jakimi są usługi w ochronie zdrowia. Mają dzięki temu powstać alternatywne sposoby zaspokajania potrzeb społecznych. Prywatyzacja doprowadzi do efektywniejszego wykorzystania środków publicznych (przez optymalizację efektów w stosunku do kosztów) za sprawą innowacyjności i większej produktywności oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta