Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co się dzieje z europejską prawicą

29 kwietnia 2000 | Plus Minus | MK

Przepaść między wolnym rynkiem a wspólnotą

Co się dzieje z europejską prawicą

MARCIN KRÓL

Wszędzie w Europie tradycyjne partie prawicowe ogarnął kryzys. Brytyjscy torysi wydają się maszerować w stronę samobójczej samoizolacji w wyimaginowanej małej Anglii. Wojna domowa prześladuje francuską prawicę, gdzie nawet wnuk Charles'a de Gaulle'a, członek Parlamentu Europejskiego, opuścił gaullistów, by wstąpić do Frontu Narodowego Le Pena.

Nawet solidni niczym skała niemieccy Chrześcijańscy Demokraci ledwie unoszą głowy nad otchłanią skandalu. W uderzeniu jest tylko skrajnie prawicowa Partia Wolności Jorga Haidera. Czyżby europejska prawica skazana była albo na zagładę, albo na ekstremizm?

Nie należę ani do lewicy, ani do prawicy. Jednakże kłopoty prawicy powinny niepokoić wszystkich myślących demokratów; a kłopoty te nie są jedynie udziałem zachodniej połowy Europy. Dwa lata temu podziwiałem profesjonalizm, z jakim polskie i węgierskie partie prawicowe doszły do władzy. Od tego czasu udało im się, podobnie jak konserwatystom zachodniej Europy, zepsuć - w każdym razie w sferze polityki - niemal wszystko. Oba ruchy mają dziś poparcie tylko około 20 proc. w sondażach. Natomiast tzw. postkomuniści cieszą się poparciem ok. 70 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1999

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament