Czarna dziura postępu
Metafora Osobliwości odpowiada na pytanie: "Co się stanie, jeśli nasza technika będzie nadal po prostu przyśpieszać?"
Czarna dziura postępu
RYS. (C) JANUSZ KAPUSTA
STEWART BRAND
Na początku nie było prawa; na początku była prognoza - później okazało się, że najdokładniejsza i najbardziej konsekwentna w całej historii techniki; odsłoniła strukturę technologicznego hiperprzyśpieszenia końca dwudziestego wieku.
W roku 1965, w kwietniowym numerze poświęconym technice czasopisma "Electronics", ukazał się jeden z artykułów serii zatytułowanej "Specjaliści patrzą w przyszłość". Autor, szef działu badań i produkcji półprzewodników w Fairchild Camera and Instrument Corporation, był inżynierem i specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej. Trzyipółstronicowy tekst nosił tytuł "Upakowanie większej liczby elementów w układach scalonych". W zasadniczo technicznym omówieniu zalet układów scalonych (kości komputerowych) znalazło się wiele zaskakujących stwierdzeń: Przyszłość elektroniki układów scalonych to przyszłość elektroniki jako takiej... Układy scalone doprowadzą do cudów, takich jak komputery domowe - lub przynajmniej terminale, połączone z komputerem centralnym - automatyczna kontrola jazdy samochodu oraz osobisty, przenośny sprzęt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta