W drogę
Podróże służbowe i samochody zleceniobiorców
W drogę
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłacane zleceniobiorcy są do wysokości określonej dla pracowników w rozporządzeniach ministra pracy i polityki socjalnej wolne od podatku. Zleceniodawca może je wliczać w ciężar kosztów firmy. Wydatki na używanie przez zleceniobiorcę swego samochodu osobowego w związku z wykonywaniem zlecenia w jazdach miejscowych są opodatkowane tak samo jak całe jego wynagrodzenie, ale dla zleceniodawcy stanowią koszt uzyskania przychodów. Jeśli są zwracane zleceniobiorcy oddzielnie, musi być prowadzona ewidencja przebiegu, aby można je było zaliczyć w ciężar kosztów zleceniodawcy.
Te same zasady obowiązują przy umowach o dzieło.
Delegacja jak dla pracownika
Diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłacane zleceniobiorcom są wolne od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updf), ale tylko "do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra". Te przepisy zawierają dwa rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej: z 1 czerwca 1998 r. w sprawie zasad ustalania wysokości należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta