Ile za drogę
Podstawą ustalenia odszkodowania jest wartość rynkowa działki
Ile za drogę
IZABELA LEWANDOWSKA
Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości podzielonych na wniosek właściciela automatycznie przechodzą - w zależności od rodzaju drogi - na własność gminy, powiatu, województwa lub skarbu państwa. Inaczej rzecz się ma, gdy inicjatywa wydzielenia pochodzi od kogoś innego.
Wtedy organ państwowy, w którego gestii droga będzie się znajdowała, musi nabyć grunt od właściciela czy użytkownika wieczystego. Jeśli nie dojdzie do porozumienia co do ceny albo właściciel czy użytkownik wieczysty odmówi pertraktacji, licząc na to, że bez jego woli droga nie powstanie, może nastąpić wywłaszczenie.
Do wydzielenia dróg dochodzi z reguły również w wyniku scalania nieruchomości i ich ponownego podziału na działki, w której uczestniczy większa liczba właścicieli, współwłaścicieli, użytkowników wieczystych.
Bez względu na to, z czyjej inicjatywy droga została wydzielona, gmina może się upomnieć o opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, chyba że została zbudowana przez właściciela własnym sumptem. Zarząd gminy może ustalić tę opłatę, ale nie ma takiego obowiązku.
Na cele publiczne
Zacznijmy od sytuacji, gdy droga ma powstać z inicjatywy organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta