Recenzje książkowe
------
Podróż do źródeł
Pojęcie "źródło historyczne" brzmi nadzwyczaj naukowo i poważnie, kojarzy się z długim, nudnym dokumentem - pisze Jerzy Kochanowski w zajmującym wstępie do jednego z pięciu tomów "Pytań do przeszłości". Zarówno on, jak i pozostali
autorzy ćwiczeń źródłowych, najobszerniejszych, jakie dotąd
wydano dla szkół średnich, udowodnili, że jest to skojarzenie dalekie od prawdy. Tematami ćwiczeń są bowiem m.in. dowcipy z czasów PRL, anonimy nadsyłane do gazet, znaczki pocztowe, rysunki z szablonów, piosenka o Felku Zdankiewiczu, przepis na rosół z książki Ćwierczakiewiczowej, nekrologi i ogłoszenia o pracy, regulamin pracy w XIX-wiecznej fabryce. Praca ze źródłami obejmuje zarówno wielką politykę, jak też (co najbardziej zaciekawia) szeroko potraktowane życie codzienne, a w tym takie tematy, jak miłość w średniowieczu, sztuka podróżowania, blaski i cienie wielkiego miasta.
Autorzy zwracają uwagę, że ćwiczenia pozwalają, poprzez krytyczne i wnikliwie podejście do źródeł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta