Rozbieżność ocen
Zatwierdzanie taryfy: cena sztywna czy maksymalna
Rozbieżność ocen
STANISŁAW GRONOWSKI
Istnieje zagrożenie, iż w działalności energetycznej kodeksowa zasada ekwiwalentności wzajemnych świadczeń (art. 487 ¤ 2 kodeksu cywilnego) w stosunkach między przedsiębiorstwem energetycznym a odbiorcą paliw lub energii może być zachwiana na niekorzyść tych ostatnich.
Przedsiębiorstwa energetyczne, przynajmniej zasadniczo, działają w warunkach ograniczonej konkurencji, odbiorcy paliw lub energii nie dysponują bowiem alternatywnymi (konkurencyjnymi) ofertami. Ograniczenie konkurencji jest tutaj wynikiem funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych, zwłaszcza sieciowych, w ramach tzw. monopoli naturalnych, co czyni je mało podatnymi na konkurencję. Wspomniane podmioty mają zatem naturalną dążność do eksponowania swej pozycji kosztem partnerów rynkowych (odbiorców). Przynajmniej obecnie przedsiębiorstwa te nie są zbyt podatne na podnoszenie efektywności gospodarowania za pośrednictwem instrumentów innych niż wzrost cen.
W systemach gospodarczych opartych na gospodarce rynkowej państwo, co oczywiste, nie może tolerować nadużywania pozycji na rynku przez windowanie cen. Przeciwdziałają temu odpowiednie regulacje ustawy z 10 kwietnia - Prawo energetyczne (dalej: pr. energet.).
I tak stosownie do jego art. 45 ust. 1, taryfy dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta