Dobroczynna bomba G
Dobroczynna bomba G
RYS. MAREK ADAMIK
Wacław Szybalski
Podwaliny genetyki stworzył opat Grzegorz Mendel, który żył i pracował w Brnie w latach 1856 - 1866. Do zrozumienia dziedziczności i odkrycia matematycznych praw Mendla przyczynił się polski uczony Leon Marchlewski. Prawie jednocześnie Fryderyk Miescher odkrył w komórkach śluzowatą substancję chemiczną - DNA, nie mając pojęcia, że może to mieć jakiś związek z odkryciami Mendla. 80 lat później okazało się, że cząsteczki dziedziczne Mendla odpowiadają odcinkom polimeru, DNA, odkrytego przez Mieschera.
Prawa Mendla nie były zrozumiałe do przełomu stulecia, kiedy w 1900 roku trzy niezależne laboratoria odkryły te prawa ponownie, co zapoczątkowało rozwój genetyki XX wieku. Wtedy to mendlowskie jednostki dziedziczności zostały nazwane genami. Każdy gen jest specyficznym odcinkiem nici DNA, jego sekwencje umiemy teraz dzielić i syntetyzować w laboratorium. I to właśnie jest rewolucja genetyczna XX wieku.
Jeden gen, jeden enzym
W latach 1909 - 1920 zaczął się ogromny rozwój badań nad DNA muszki owocowej (Drosophila) i innych organizmów, m.in. kukurydzy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta