Samorządy sfaulowane Kartą
Samorządy sfaulowane Kartą
ANNA URBANOWICZ
Stara wersja Karty Nauczyciela została zastąpiona nowym zapisem, jeżeli chodzi o awans nauczycieli. Jednocześnie przerzucono skutki wdrożenia Karty na samorząd i obniżono przyznane subwencje oświatowe. I to wówczas, gdy samorządy udowadniały, że dotychczas otrzymywane środki nie wystarczają na wykonywanie zadań oświatowych.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nigdy nie chciało przyjąć do wiadomości argumentów strony samorządowej. A ta, przyjmując, że ciała robocze Komisji Wspólnej będą reprezentatywne, jeżeli ich skład odzwierciedli podział sceny politycznej, sama strzeliła gola do własnej bramki.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Finansów zbierają dane o strukturze i zakresie zadań oświatowych przede wszystkim z arkuszy sprawozdawczych GUS. Pytania Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące zatrudniania nauczycieli odnoszą się wyłącznie do nauczycieli dydaktyków, a pomijają nauczycieli zatrudnionych w bibliotekach szkolnych, świetlicach, a także pedagogów i psychologów. Te etaty są w całości finansowane ze środków samorządu. W każdym dużym mieście jest to od kilkudziesięciu do kilkuset etatów. W skali kraju z pewnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta