Genów czarodzieje
Genów czarodzieje
Włodzimierz Zagórski-Ostoja
Od XVI wieku rozwój nauk pozytywnych, przekładający się na działania techniczne, jest zasadniczym motorem napędowym cywilizacji zachodniej. Nowym elementem w tym procesie w drugiej połowie XX wieku stało się to, że do grona nauk ścisłych sensu stricto dołączyła biologia. Dziedzina ta w okresie ostatniego półwiecza przestała być tylko nauką opisową. Zaczęliśmy rozumieć fizyczne mechanizmy procesów biologicznych.
To "uściślenie" biologii nastąpiło w wyniku zainteresowania się fizyków genetyką. Uznali oni, że w biologii istnieje jakiś element podstawowy, jakieś primum principio, odróżniający biologię od innych nauk i dotąd przez klasycznych biologów nierozpoznany. Uznali też, że owego primum principio należy szukać w genetyce, jako jedyna dziedzina biologii posługuje się bowiem własnymi metodami badawczymi, niezależnymi od metod innych nauk. Genetyka śledzi zachowanie się jednostek dziedziczenia (genów) za pośrednictwem krzyżówek, klonowań itd., czyli metod nieistniejących w innych naukach.
W połowie lat 50. dowiedzieliśmy się, że geny to długie cząsteczki chemiczne - łańcuchy DNA, coś w rodzaju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta