Stefan Ehrenkreutz
Stefan Ehrenkreutz
Profesor Stefan Ehrenkreutz (1880-1945)
Profesor Stefan Ehrenkreutz, ostatni rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny znawca ustroju i prawa dawnej Polski, powszechnej historii państwa i prawa, archiwistyki, urodził się 13 października 1880 r. w Łowiczu jako syn Władysława i Joanny Daneckiej.
Już w 1900 r. został po raz pierwszy aresztowany jako reprezentant samokształceniowego kółka uczniowskiego V gimnazjum warszawskiego i oddany pod dozór policyjny, który trwał do 1902 r. Egzamin maturalny zdał w 1899 r. i podjął studia w Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. W 1903 r. znowu został aresztowany za udział w wiecu uniwersyteckim i przesiedział w więzieniu dwa miesiące. W 1904 r. wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1905 r. kolejne aresztowanie i kilkumiesięczny pobyt w więzieniu. Miał być wtedy zesłany administracyjnie w głąb Rosji, ale z powodu złego stanu zdrowia zamieniono ten wyrok na przymusowy wyjazd za granicę. Ostatecznie znalazł się w Lipsku, gdzie podjął studia na Wydziale Prawniczym i Filozoficznym. Z tego okresu pochodzi jego przekład znanego dzieła R. Vippera "Historia wieków średnich w zarysie" (1906). Pracę doktorską z historii stosunków społecznych napisał pod kierunkiem prof. A. Fischera, obronił ją i w 1911 r. uzyskał tytuł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta