Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stefan Ehrenkreutz

06 lipca 2000 | Prawo | KP
źródło: Nieznane

LEKSYKON PRAWNIKÓW POLSKICH

Stefan Ehrenkreutz

Profesor Stefan Ehrenkreutz (1880-1945)

Profesor Stefan Ehrenkreutz, ostatni rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny znawca ustroju i prawa dawnej Polski, powszechnej historii państwa i prawa, archiwistyki, urodził się 13 października 1880 r. w Łowiczu jako syn Władysława i Joanny Daneckiej.

Już w 1900 r. został po raz pierwszy aresztowany jako reprezentant samokształceniowego kółka uczniowskiego V gimnazjum warszawskiego i oddany pod dozór policyjny, który trwał do 1902 r. Egzamin maturalny zdał w 1899 r. i podjął studia w Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. W 1903 r. znowu został aresztowany za udział w wiecu uniwersyteckim i przesiedział w więzieniu dwa miesiące. W 1904 r. wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1905 r. kolejne aresztowanie i kilkumiesięczny pobyt w więzieniu. Miał być wtedy zesłany administracyjnie w głąb Rosji, ale z powodu złego stanu zdrowia zamieniono ten wyrok na przymusowy wyjazd za granicę. Ostatecznie znalazł się w Lipsku, gdzie podjął studia na Wydziale Prawniczym i Filozoficznym. Z tego okresu pochodzi jego przekład znanego dzieła R. Vippera "Historia wieków średnich w zarysie" (1906). Pracę doktorską z historii stosunków społecznych napisał pod kierunkiem prof. A. Fischera, obronił ją i w 1911 r. uzyskał tytuł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2054

Spis treści

Regiony Polski - Warmińsko-Mazurskie

Regiony Polski - Lubuskie

Zamów abonament