Budżet wielu niewiadomych
Minister finansów zakłada deficyt w wyskości 1,6 proc. PKB
Budżet wielu niewiadomych
Komentarz:Co kryją liczby
W przyszłym roku deficyt ekonomiczny finansów publicznych wyniesie 1,6 proc. produktu krajowego brutto, a deficyt budżetu państwa 1,4 proc. PKB - poinformował minister finansów Jarosław Bauc, ujawniając założenia do budżetu na 2001 r. Resort przewiduje spadek deficytu obrotów bieżących z 7,7 proc. PKB w tym roku do 7,1 proc. w roku przyszłym.
Odchodząc z rządu, poprzedni minister finansów Leszek Balcerowicz zakładał, że deficyt ekonomiczny finansów publicznych wyniesie w 2001 r. w granicach 0,1 - 0,3 proc. PKB, ale jednocześnie traktował wpływy ze sprzedaży licencji UMTS (trzeciej generacji telefonii komórkowej) jako dochód budżetu państwa. Choć licencja będzie sprzedana raz - w 2001 r. za 3,1 mld dolarów, jej płatność ma być rozłożona na dwie równe raty i przyniesie budżetowi po 7 mld zł w 2001 r. i w 2002 r. Nowy minister postanowił nie zaliczać tego do dochodów, ale po stronie deficytu, co między innymi wpłynęło na jego wzrost.
Deficyt budżetu państwa na poziomie 11 mld zł, czyli wspomnianych 1,4 proc. PKB, został oszacowany przy założeniu, że nie wejdzie w życie reforma dochodów samorządu terytorialnego. Jeżeliby tak się stało, to zmalałyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta